!css

Phishing

Phishing: oszuści podszywają się pod zaufany podmiot w celu pozyskania informacji szczególnie chronionych.

„Po co Twój bank miałby prosić Cię o informacje, które już posiada?”

Pozyskiwanie szczególnie chronionych informacji w drodze podszywania się pod zaufany podmiot, taki jak bank, organ miejscowych władz, operator telefoniczny, itd.

Najczęściej oszuści wysyłają wiadomość pocztą elektroniczną olbrzymiej liczbie użytkowników internetu. Alarmująca natura wiadomości przekona niektórych jej odbiorców do wejścia na podrobioną stronę i podania informacji na swój temat.

Wyćwicz swoje odruchy: co robić w przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości e-mail

Miej świadomość, na co zwracać uwagę: na niespójny adres e-mail nadawcy, błędy gramatyczne, ortograficzne i literówki, link lub stronę bez pełnego adresu URL.

  • Nie klikaj na linki.
  • Nie otwieraj załączników.
  • Nie odpowiadaj.

Pamiętaj, że żadna firma nie poprosi Cię nigdy o informacje, którymi już dysponuje (np. bank nie poprosi Cię o numer Twojego konta bankowego).

  • Ograniczaj ujawniane przez siebie informacje (w mediach społecznościowych, na stronach internetowych, w szablonach Twoich standardowych listów, w podpisie, itd.)

Zachowuj ostrożność w przypadku otrzymania jakichkolwiek niecodziennych próśb czy żądań i ufaj własnym instynktom: jeżeli jakieś polecenie wydaje Ci się podejrzane, prawdopodobnie takie jest!

  • Sprawdzaj autentyczność każdej budzącej Twoje wątpliwości dyspozycji, telefonując pod podany Ci wcześniej numer danej instytucji.


Jeżeli ktoś podszywa się pod Societe Generale, prześlij dalej jego wiadomość na adres securite@societegenerale.fr