!css

Technologie Wi-Fi

Większość producentów sprzętu Wi-Fi dostarcza routery skonfigurowane tak, aby można było je szybko i łatwo zainstalować. Często oznacza to, że nieaktywne są wszystkie opcje zwiększające bezpieczeństwo.

Wiąże się to z dwoma problemami:

  • haker może śledzić Twoje łącze internetowe i na przykład pozyskać hasło Twojej poczty elektronicznej. Haker nie jest jednak w stanie odczytać Twoich osobistych haseł do kont online (łatwo możesz się upewnić, że jesteś na bezpiecznej stronie – w polu adresu przeglądarki powinno widnieć „https”, a nie „http”).
  • Ponosisz odpowiedzialność za ruch wychodzący z Twojego łącza internetowego. Niechciani goście mogą łączyć się ze stronami o złej reputacji albo wykorzystać Twoje łącze do złych celów. Jeśli tak się dzieje, nie pozostają żadne ślady włamania, więc to na Ciebie spadnie konieczność udowodnienia, że o niczym nie było Ci wiadomo.

Dobre odruchy zmniejszające ryzyko oszustwa:

Zadbaj o to, żeby połączenie z Twoją siecią Wi-Fi było szyfrowane (np. korzystaj z osobistego, skomplikowanego protokołu szyfrowania WPA2) oraz koniecznie zmień domyślne hasło administratora routera Wi-Fi.